sk arrow_drop_down
EN

Ekologické čistenie solárnych zariadení

V posledných rokoch u nás vyrástli zariadenia využívajúce slnečnú energiu. Vidno ich na každom kroku a ide samozrejme o fotovoltaické panely, prípadne solárne panely na ohrev. Pribúdajú rýchlejšie ako sociálne zákony nášho sociálneho bývalého premiéra pred voľbami, ale....majitelia....viete, že ich občas treba aj čistiť?
Prach z ciest, polí, z priemyselných zariadení,  z družstva, vtáčí trus, peľ....to všetko sa postupne usádza na skle panelov a postupne vytvára vrstvu, ktoré znižuje výkon Vášho zariadenia. Merania ukázali, že je to 3 -5 % ročne. To je jeden rok, druhý rok sa to pripočíta, aj tretí..takže ani neviete ako a strata dosiahne 20%. Prepočítajte si to na peniaze a už je to naozaj zaujímavé číslo.
 
Domnienka, že vietor a dážď Vám to opláchne a vyčistí je dosť mylná, veď vieme ako vyzerá auto, ak ho necháte mesiac stáť.
Riešením je umytie panelov. Na to aby sa šetrne umyli, nepoškodili treba jednak jemné kefy, a jednak chémiu určenú výslovne na čistenie týchto zariadení.
Na samotné čistenie používame kefy, ktoré rotujú proti sebe. Majú husté ale jemné štetiny, takže panel nepoškriabu. Sú umiestnené na teleskopickej tyči, ktorá sa dá vysunúť až do 14 m v prípade potreby. A aj keď je robená z uhlíkových vlákien, tak ľahká veru nie je.  Pri plnom vysunutí už ju musia držať dvaja. Väčšinou ale stačí aj kratšia tyč, 7, alebo 10 metrová. Vo vnútri je hadica, ktorou z vysokotlakového čističa ide voda, ideálne teplá, ale nie nevyhnutne.  Potrebnú chémiu stroj už sám pridáva podľa nastavenia.
 
Tá rozpúšťa nečistoty, zabraňuje tvoreniu vápenatých fľakov a zanecháva jemný film, ktorý znižuje opätovné znečistenie. Navyše chémia je biologicky rýchlo odbúrateľná, keďže väčšina panelov je vonku v poli, v prírode...
Všetko čo potrebujete k čisteniu si u nás viete kúpiť, ale ak sa Vám nechce týždeň potiť a nechať žrať komármi, tak si na čistenie môžete najať našu firmu IB Rein.

V prípade potreby, nás neváhajte kontaktovať.